Menu
Home Page

Our Lady and St Joseph's Brooms RCVA Primary School, Leadgate

We Learn, We Love, We Grow in Jesus' Name

Our Governing Body

Welcome to our Governors’ Section

Governors are volunteers who collectively make up the school’s Governing Body. The overall responsibility of the Governing Body is to support the school to provide the best possible education for all children. They provide a much valued role in raising standards to enable our children to achieve their full potential and keep them safe.

Governors attend at least three Full Governing Body meetings a year and sit on at least one Sub-Committee. Governing Bodies have a wide range of skills and experience.

Governors attend training courses provided by the Diocese of Hexham and Newcastle and Durham County Council Local Authority.

Governors oversee the financial performance of the school and manage the school’s admission criteria. As a Catholic School, seven of our Governors are Foundation Governors who preserve and develop the Catholic ethos of the school and ensure that the Catholic vision of the school is upheld.

Governors serve for four years although they may be re-appointed for a further period after this time.

 

How To Become A School Governor

If you require further information on the roles and responsibilities of School Governors or you are interested in becoming one, visit the Durham County Council website School Governor section.

 

Statutory Guidance for Governing Bodies

Our Lady & St Joseph Brooms RCVA Primary School adhere to the statutory guidance from the Department for Education. This means that governing bodies must have regard to it when carrying out duties relating to the constitution of governing bodies in maintained schools. For further information about our governors, please view or download the documents below:

The Constitution of Governing Bodies of Maintained Schools (2017)

 

Please find below details of how our Governing Body is structured, including the names, categories, responsibilities and terms of appointment for each Governor.

 

Full Governing Body Committee

 

Name

Representing

Start of Term

of Office

End of

Term of

Office

Committees

Special

Interest  

Relationship to

Staff

Register of

Interest

Joanne Cruise Executive Headteacher 20.04.2020 On going

Admissions

Children’s, School & Community

Finance

Catholic Life of the School

Child Protection

Safeguarding

LAC

Safe Recruitment

Health & Safety

Collective Worship

SEND

    None Headteacher in another school

Tom Clark

Chair of Governing Body

08.03.2021

07.03.2025

Admissions - Chair

Appeals - Chair

Personnel & Curriculum- Chair

Safeguarding

SEND

LAC

Pupil Premium

Safe Recruitment

HLTA

None

None

Christine Wilks

Vice-Chair

08.03.2017 07.03.2021

Admissions

Finance - Chair

Headteachers - Chair Performance

Data & Assessment

SRE

RE

None

None

Fr John Bagnall

Foundation Governor

10.11.2015

09.11.2019

Appeals

Headteachers Performance

Personnel & Curriculum

 

Outdoor Learning

Early Years

None

Governor at another school

Jessica Croxford

Staff

19.04.2016

18.04.2020

Children’s, School & Community

Personnel & Curriculum

Data & Assessment

Sports Premium

Maths

None

None

Angela Donaghy    Parent 29.03.2019 28.03.2023

  Children's, School & Community

First/Pay Review

Personnel

  To be decided   None Child in school

Paul McNally

Foundation Governor

10.11.2015

09.11.2019

Appeals

Finance

Health & Safety

Buildings

Maths

None

None

Cllr Alan Shield

LA

05.03.2018

04.03.2022

Finance & Premises

Attendance

None

Governor at another school

Mark Wilkinson

Parent

21.07.2017

20.07.2021

Admissions

Appeals

Children’s, School & Community - Chair

First/Pay Review - Chair

Headteachers Performance

Personnel & Curriculum

E-Safety

AfA

Science

Website

None

None

Pauline Parker

Foundation Governor

08.01.2021

07.01.2025

tbc

tbc

None

 

None

 

Michael McCabe

Foundation Governor

29.01.2021

28.01.2025

tbc

tbc

None

 

None

 

Paul Nichol 

Foundation Governor

01.03.2021 28.02.2025 tbc tbc

Wife

HLTA in school

Deacon serving in Pontop Partnership 

We have also provided a Register of Governor Interests and an Annual Statement of Issues for your information.

Governing Body Meeting Attendance 2020/2021

Schools are now required to display a record of Governors' attendance at meetings for each school academic year

KEY
✓   – Attended meeting
AA   – Apologies sent and accepted by meeting
R – Resigned

TE – Term Expired

RT – Retired

 

 

 

Name

PR

13.10.20

FGB

18.11.20

 Finance 01.12.20 

Finance

02.03.21

FGB

23.03.21

Finance

22.06.21

  FGB

29.06..21

     

Father J Bagnall

 

     AA     

Mr T

Clark 

 

       

Miss J Croxford

 

     AA     

Mrs J Cruise

       

Ms A Donaghy

        
Mr M McCabe

Mr P McNally

       

Mr P

Nichol

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mrs H Norman   R RRRR     

Mrs P Parker

            

Cllr A Shield

   AA AA     

Mr M Wilkinson

          

Mrs C Wilks

        

 

              

 

 

Archive of Governing Body Meeting Attendance 2015/2016, 2016/2017,  2017/2018,  2018/2019 & 2019/2020

Top